DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

 

Co jsou to kalorie a kilojouly?

 

Prohlížíte si při nakupování potravin obaly? Jestli ano, tak jste si určitě všimli označení kilokalorie (kcal) a kilojoule (kJ). Pokud obaly nestudujete, znáte tahle slova jistě taky, protože se na nás hrnou odevšaď. Co však vlastně znamenají? Kde se berou? A musí se uvádět povinně na obaly?

Výživová (nutriční) hodnota v sobě skrývá dvě složky – energetickou hodnotu a obsah živin. Energetická hodnota je množství tepla (energie), které se vytvoří při spálení látek obsažených v potravině (ptáte se, jestli se jídlo pro zjištění této hodnoty opravdu spaluje? Je možné, že se pletu, ale řekla bych, že nespaluje – stačí zjistit, kolik obsahuje bílkovin, sacharidů a tuků (popř. ethanolu aj.) a pak se energetická hodnota dopočítá, viz dále). Energetická hodnota se udává buď v joulech nebo kaloriích. Na obalech ji ovšem obvykle najdeme jako kilojouly (kcal) nebo kilokalorie (kJ) – je to z toho důvodu, aby se tam nevyskytovala obrovská čísla.

Živiny pak dělíme na základní – sacharidy (plus vláknina), tuky a bílkoviny – a ostatní (vitaminy, minerální látky aj.). Protože vitaminy atd. mají titěrnou energetickou hodnotu, tak se mezi živiny, které našemu tělu mohou přinést určité množství energie řadí pouze sacharidy, tuky a bílkoviny (plus jako energeticky významné se započítavají i další látky, třeba ethanol = to, čemu říkáme alkohol, ale to už zase nejsou živiny).

Je obecně známé, že každá z živin a dalších energeticky významných látek má určitou vyyužitelnou energii:

-          1 g bílkovin má energetickou hodnotu 17,2 kJ (4 kcal)

-          1 g sacharidů má energetickou hodnotu 17,2 kJ (4 kcal)

-          1 g tuků má energetickou hodnotu 38,9 kJ* (9 kcal)

      -          1 g alkoholu má energetickou hodnotu 29 kJ (7 kcal)

* Někdy se uvádí 37 kJ

Když se tedy podíváte na obal výrobku, kde je uvedeno, kolik čeho obsahuje, můžete si sami dopočítat, jakou má energetickou hodnotu. Většinou to ale není potřeba, protože když už si dal výrobce tu práci se zjišťováním přesného složení, tak rovnou i sám dopočetl touto jednoduchou cestou energetickou hodnotu.

A nyní k otázce, jestli je povinné uvádět výživivou hodnotu na každou potravinu – není. Povinnost je to pouze v případě, že je na obale uvedeno tzv. výživové tvrzení (např. že má potravina snížený energetický obsah nebo zvýšený obsah nějaké živiny).

 

Zdroje: Pánek, J. a kol.: Základy výživy a výživová politika. VŠCHT, 2002

            http://web.vscht.cz/kocourev/files/Leg_label.pdf

            http://www.agronavigator.cz/az/vis.aspx?id=92241